سفارش تبلیغ
صبا ویژن
از ابلهى است پیش از توانا بودن شتابیدن ، و پس از فرصت داشتن درنگ ورزیدن . [نهج البلاغه]

غواص ها دوبار شهید می شوند

ارسال‌کننده : رضا شاعری در : 94/3/24 2:30 عصر

ودینی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
غواص‌ها 2 بار شهید می‌شوند/ «چتربازی در امواج» و داستان شوخ‌ طبعی «شهید شاعری»

نویسنده «چتربازی در امواج» گفت: نکته جالبی در مورد غواص‌ها وجود دارد آن هم این است که غواص‌ها دوبار شهید می‌شوند زیرا یکبار مورد اصابت گلوله یا ترکش قرار می‌گیرند و یک مرتبه نیز غرق می‌شوند.

خبرگزاری فارس: غواص‌ها 2 بار شهید می‌شوند/ «چتربازی در امواج» و داستان شوخ‌ طبعی «شهید شاعری»

محمد علی گودینی، نویسنده کتاب «چتر بازی در امواج» که اقتباسی از زندگی‌نامه شهید جواد شاعری است و انتشارت کتاب ابرار آن را منتشر کرده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس به نحوه خلق این کتاب اشاره کرد و گفت: نوشتن این کتاب را به پیشنهاد برادر شهید شاعری آغاز کردم، در حالی که در ابتدا اطلاعات کافی در مورد شخصیت شهید نداشتم.

وی افزود: از همین رو از اطرافیان و هم‌رزمان و بچه‌های محل شهید شاعری پرس‌وجو کردم تا خاطراتی به دست بیاورم ولی بخش عمده‌ای از خاطرات او از ذهن‌ها رفته بود و بعد از کمی پرس‌وجو افراد خاطراتی را به یاد می‌آوردند. سپس سراغ مادر شهید رفتم و او نیز بخشی از خاطراتش را در اختیار من قرار داد و کم‌کم این خاطرات جمع‌آوری شد و به یک میزانی رسید که توانستم کار را شروع کنم.

 

*غواص بودن شهید شاعری موجب شد این کار را بنویسم

گودینی در ادامه گفت: چون شهید شاعری از زمره شهدای غواصان بود همین من را علاقه‌مند کرد که خاطرات او را بنویسم. «چتربازی در امواج» بیشتر داستانی است و تخیل در آن نقش بیشتری دارد و در 60 درصد اثر تخیل نقش دارد.

این نویسنده در ادامه به شخصیت شاعری اشاره کرد و گفت: شهید شاعری یک انسان شوخ‌طبع بود که در عین حال در هنگام کار جدی بود و این ویژگی او را متمایز می‌کرد. این شهید با توجه به اینکه به جبهه رفته و در آنجا مجروح می‌شود اما در مراجعت به تهران به خدمت سربازی می‌رود، در حالی که با این مجروحیت می‌تواند از رفتن به سربازی معاف شود ولی به خدمت می‌رود تا بتواند آموزش‌های نظامی ببیند تا آنها را به سایر بسیجی‌ها منتقل کند.

گودینی به وجه تسمیه این رمان نیز اشاره کرد و گفت: «نفس‌های سرخ اروند» عنوان ابتدایی این کتاب بود ولی احساس کردم که تکراری است، در بخشی از داستان می‌خوانیم که جواد شاعری چتربازهایی را در دوران نوجوانی می‌دیده و این وی را ترغیب می‌کرده که چترباز شود و این سوال برای او ایجاد می‌شود اگر یک چترباز در آب بیفتد چطور خود را نجات خواهد داد. سعی کردم با استفاده از این نکته و اینکه وی غواص بوده در عنوان کتاب این تداعی را منتقل کنم.

*غواص‌ها 2 بار شهید می‌شوند

نویسنده «چتربازی در امواج» گفت: غواص‌ها افراد عجیبی هستند، ولی تاکنون کسی به آن شکل به سراغ آنها نرفته و از آنها مصاحبه نگرفته و خاطرات آنها را مکتوب نکرده است و امروز که پیکر این 175 شهید غواص پیدا شده امیدوارم که حرکتی ایجاد شود تا به سمت ثبت خاطرات آنها نیز بروند. نکته جالبی در مورد غواص‌ها وجود دارد آن هم این است که غواص‌ها دوبار شهید می‌شوند زیرا یکبار مورد اصبات گلوله یا ترکش قرار می‌گیرند و یک مرتبه نیز غرق می‌شوند.

وی در ادامه به آخرین آثار خود اشاره کرد و گفت: یک رمان نوجوان دارم برای گروه سنی «ج» که در فضاهای طبیعی و روستایی می‌گذرد. عنوان این رمان «گوسفند دانا و بز ناقلا» است که مشغول نگارش این رمان هستم. با توجه به اینکه نوجوانان ما کمی از طبیعت روستایی دور افتاده‌اند و در دنیای مجازی گرفتار هستند سعی کردم این رمان را برای این گروه سنی بنویسم.

گودینی در پایان گفت: البته «آغازاده‌ای که شاهزاده شد» نیز یک رمان دیگر است که در دست نوشتن دارم ولی به دلایلی فعلا متوقف است تا دوباره آن را آغاز کنم.

رضا شاعری، کتاب ابرار

انتهای پیام/

 

        کلمات کلیدی :

قالب وبلاگ | قالب
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

قالب وبلاگ